Bonsai glicynia chińska

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – bonsai glicynia chińska

Czas kiełkowania: 40 – 60 dni

Podłoże dla bonsai przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej.

Nasiona przed sadzeniem należy skaryfikowaćtz. usunąć twardą brązową powłokę z nasion. Przed skaryfikacją należy wymoczyć nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej przez 24h.

 

 

Doniczka 13cm standard/bazaltowa

Następnie na spód doniczki wsypujemy keramzyt i podłoże dla bonsai (hydrożel mieszamy z podłożem), robimy 2 otwory na nasionka w równych odstępach na głębokość 0,5 – 1cm całość przysypujemy podłożem, zraszamy podłoże tak by było wilgotne i utrzymujemy ten stan.

 

Doniczka 20cm standard

Następnie na spód doniczki wsypujemy keramzyt, lawę wulkaniczną i pumeks wulkaniczny przykrywamy drenaż podłożem do bonsai, robimy 2 otwory na nasionka w równych odstępach na głębokość 0,5 – 1cm całość przysypujemy podłożem, zraszamy podłoże tak by było wilgotne i utrzymujemy ten stan.

 

Podlewanie

Z uwagi na brak otworów na spodzie doniczki podlewamy maksymalnie 50 ml wody, najpierw używając zraszacza (np: do prania) a następnie gdy nasza roślina wykiełkuje, podlewamy bezpośrednio pod sadzonkami tak, by ich nie uszkodzić. Przelanie doniczki spowoduje przegnicie nasion i z 2 nasion nie wykiełkuje nam żadne.Wyjątkiem są bardzo upalne dni, w takim przypadku możemy podlewać roślinę częściej, gdy widzimy, że podłoże zaczyna być suche.

Sadzenie

Robimy otwory na nasionka na głębokość maksymalnie 1 cm, zrobienie głębszych otworów może doprowadzić do dłuższego kiełkowania lub nawet całkowitego braku kiełkowania. Doniczkę przykrywamy folią przeźroczystą z dziurkami i odsłaniamy na 1h dziennie, nasiona będą kiełkować najlepiej w temperaturze 22 – 24 °C.

Przykrycie folią sadzonki spowoduje utrzymanie wilgotności podłoża, dziękiczemu ułatwimy kiełkowanie naszej roślinie.

Pierwszą pałeczkę nawozową wbijamy po 30 dniach od kiełkowania naszej rośliny, każdą kolejną wbijamy co 3 miesiące.

Kiełkowanie

Nasiona nie kiełkują w 100%, ilość nasion dołączona w opakowaniu ma zapewnić wykiełkowanie kilku sadzonek i wybranie jednej najlepszej do uprawy w doniczce z zestawu. Słabsze kiełkowanie jest wynikiem zazwyczaj, zbyt małej temperatury podłoża (nie otoczenia) może to być spowodowane
trzymaniem rośliny przy otwartym/nieszczelnym oknie lub w chłodniejszych miejscach naszego mieszkania.

Przycinanie

Aby zachować kształt drzewka Bonsai, należy wykonywać cięcie pielęgnacyjne. Wystarczy po prostu przycinać gałęzie/nowe pędy, które wyrosły ponad zamierzony kształt i wielkość korony, za pomocą nożyczek lub kleszczy. Odpowiednie narzędzia do Bonsai znacznie ułatwiają pracę. Nie bój się przycinać swojego drzewka; Regularne przycinanie, zwłaszcza wierzchołka i zewnętrznych części korony, pomaga w równomiernym rozłożeniu siły wzrostu i zagęszczaniu się rośliny. Przycinanie zaczynamy, gdy roślina osiągnie satysfakcjonującą nas wysokość i robimy to przynajmniej 2 razy rocznie.