Kocimiętka

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – Kocimiętka

Czas kiełkowania: 21 – 45 dni

Podłoże przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej.

Nasiona wgniatamy w podłoże bardzo lekko przykrywając podłożem na poziomie 0,2-0,3cm.

 

Doniczka 13cm standard / bazaltowa/ brązowa z podstawką

Na spód doniczki wsypujemy keramzyt, następnie mieszamy podłoże z hydrożelem (jest on opcjonalny) i przysypujemy keramzyt.

Podlewanie

Z uwagi na brak otworów na spodzie doniczki podlewamy maksymalnie 40 ml wody, najpierw używając zraszacza (np: do prania) a następnie gdy nasza roślina wykiełkuje, podlewamy bezpośrednio pod sadzonkami tak, by ich nie uszkodzić. Przelanie doniczki spowoduje przegnicie nasion i z wszytkich nasion nie wykiełkuje nam żadne.

Jeżeli kupiliśmy wersje z otworami na spodzie doniczki i podstawką możemy podlewać roślinę bardziej (60-70ml) lub w późniejszym okresie bezpośrednio na podstawkę.

Wyjątkiem są bardzo upalne dni, w takim przypadku możemy podlewać roślinę częściej, gdy widzimy, że podłoże zaczyna być suche.

Sadzenie

Wgniatamy nasiona w podłoże na maksymalnie 0,3 cm głębokości, zrobienie głębszych otworów może doprowadzić do dłuższego kiełkowania lub nawet całkowitego braku kiełkowania. Doniczkę przykrywamy folią przeźroczystą z dziurkami i odsłaniamy na 15 min dziennie, nasiona będą kiełkować najlepiej w temperaturze 22 – 24 °C.

Przykrycie folią sadzonki spowoduje utrzymanie wilgotności podłoża, dzięki czemu ułatwimy kiełkowanie naszej roślinie.

Kiełkowanie 

Nasiona nie kiełkują w 100%, ilość nasion dołączona w opakowaniu ma zapewnić wykiełkowanie kilku sadzonek . Słabsze kiełkowanie jest wynikiem zazwyczaj, zbyt małej temperatury podłoża (nie otoczenia) może to być spowodowane trzymaniem rośliny przy otwartym/nieszczelnym oknie lub w chłodniejszych miejscach naszego mieszkania.

Nawożenie

W zestawie znajduje się nawóz na cały rok, pierwszą pałeczkę nawozową wbijamy po 30 dniach od pierwszego kiełkowania z dala od sadzonek, najlepiej na obrzeżach doniczki.

Nasiona