Muchołówka

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – Muchołówka

Czas kiełkowania: 21 – 35 dni

Podłoże przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej.

 

Doniczka 13cm standard 

Na spód doniczki wsypujemy keramzyt, następnie wsypujemy podłoże i przysypujemy keramzyt. Lekko dociskamy podłoże i robimy otwory na nasiona 0,4 – 0,5 cm w równych odstępach.

 

Podlewanie

Z uwagi na brak otworów na spodzie doniczki podlewamy maksymalnie 20 ml wody, najpierw używając zraszacza (np: do prania), a następnie gdy nasza roślina wykiełkuje, podlewamy bezpośrednio pod sadzonkami tak, by ich nie uszkodzić. Przelanie doniczki spowoduje przegnicie nasion i z wszystkich nasion nie wykiełkuje nam żadne.

Jeżeli kupiliśmy wersje z otworami na spodzie doniczki i podstawką możemy podlewać roślinę bardziej (30-40ml) lub w późniejszym okresie bezpośrednio na podstawkę.

Wyjątkiem są bardzo upalne dni, w takim przypadku możemy podlewać roślinę częściej, gdy widzimy, że podłoże zaczyna być suche.

Sadzenie

Robimy otwory na nasionka na głębokość maksymalnie 0,5 cm, zrobienie głębszych otworów może doprowadzić do dłuższego kiełkowania lub nawet całkowitego braku kiełkowania. Doniczkę przykrywamy folią przeźroczystą z dziurkami i odsłaniamy na 3h dziennie, nasiona będą kiełkować najlepiej w temperaturze powyżej 20 °C.

Przykrycie folią sadzonki spowoduje utrzymanie wilgotności podłoża, dzięki czemu ułatwimy kiełkowanie naszej roślinie.

Kiełkowanie 

Nasiona nie kiełkują w 100%, ilość nasion dołączona w opakowaniu ma zapewnić wykiełkowanie kilku sadzonek . Słabsze kiełkowanie jest wynikiem zazwyczaj, zbyt małej temperatury podłoża (nie otoczenia) może to być spowodowane trzymaniem rośliny przy otwartym/nieszczelnym oknie lub w chłodniejszych miejscach naszego mieszkania.

Nawożenie


Muchołówka nie wymaga dodatkowego nawożenia!