Noga słonia

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – Noga słonia

Czas kiełkowania: 35 – 45 dni

Podłoże przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej.

 

Doniczka 13cm standard / bazaltowa/ brązowa z podstawką

Na spód doniczki wsypujemy keramzyt, następnie mieszamy podłoże z hydrożelem (jest on opcjonalny) i przysypujemy keramzyt. Lekko dociskamy podłoże i robimy otwory na nasiona 0,5 – 1cm w równych odstępach.

 

Podlewanie

Z uwagi na brak otworów na spodzie doniczki podlewamy maksymalnie 40 ml wody, najpierw używając zraszacza (np: do prania) a następnie gdy nasza roślina wykiełkuje, podlewamy bezpośrednio pod sadzonkami tak, by ich nie uszkodzić. Przelanie doniczki spowoduje przegnicie nasion i z wszystkich nasion nie wykiełkuje nam żadne.

Noga słonia jest sukulentem, zbiornik wody znajduje się bezpośrednio w pniu, nogę słonia podlewamy jak każdy sukulent mocno (70-80ml) wody natomiast rzadko, mniej więcej co 5 dni.

Sadzenie

Robimy otwory na nasionka na głębokość maksymalnie 1 cm, zrobienie głębszych otworów może doprowadzić do dłuższego kiełkowania lub nawet całkowitego braku kiełkowania. Doniczkę przykrywamy folią przeźroczystą z dziurkami i odsłaniamy na 4h dziennie, nasiona będą kiełkować najlepiej w temperaturze 25 – 28 °C.

Przykrycie folią sadzonki spowoduje utrzymanie wilgotności podłoża, dzięki czemu ułatwimy kiełkowanie naszej roślinie.

Kiełkowanie 

Nasiona nie kiełkują w 100%, ilość nasion dołączona w opakowaniu ma zapewnić wykiełkowanie kilku sadzonek . Słabsze kiełkowanie jest wynikiem zazwyczaj, zbyt małej temperatury podłoża (nie otoczenia) może to być spowodowane trzymaniem rośliny przy otwartym/nieszczelnym oknie lub w chłodniejszych miejscach naszego mieszkania.

Nawożenie


W zestawie znajduje się nawóz na cały rok, pierwszą pałeczkę nawozową wbijamy po 30 dniach od pierwszego kiełkowania z dala od sadzonek, najlepiej na obrzeżach doniczki.

Nasiona

 

Efekt końcowy noga słonia