Papryka chili rokita

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – papryka chili rokita

Przed rozpoczęciem sadzenia swojej papryki należy najpierw namoczyć w wodzie nasiona w małej miseczce przez 24h. Gdy namoczymy już nasiona przez odpowiedni czas, przechodzimy do właściwego sadzenia rośliny. Wsypujemy keramzyt na spód doniczki następnie ziemię mieszamy z hydrożelem. Całość wsypujemy do doniczki i na końcu ugniatamy lekko podłoże, zwilżamy tak by gleba była lekko wilgotna. Robimy mały otwór palcem ok. 0,5 -1 cm głębokości, następnie robimy pozostałe pięć otworów na wszystkie nasiona, wkładamy nasiona i lekko zasypujemy dociskając podłoże. Podłoże przed sadzeniem najlepiej wysuszyć w pojemniku przez 24h, zanim przejdziemy do prawidłowego sadzenia.

Uprawa

Uprawę papryki w warunkach domowych najlepiej rozpocząć na przełomie lutego i marca, najpóźniej pod koniec maja (jeżeli liczymy na plony w tym samym roku), jeżeli zasadzimy paprykę później, pierwsze papryczki zbierzemy dopiero w następnym roku. Oczywiście papryka będzie rosło, natomiast w październiku zacznie już przechodzić w stan wegetacji i zatrzyma się w rozwoju aż do lutego następnego roku.

Kiełkowanie

Papryka chili kiełkuje od 6 do 30 dni, temperatura i ilość słońca mają tutaj kluczowe znacznie, ostrzejsze odmiany zazwyczaj również kiełkują trochę dłużej.

Podłoże

Po mniej więcej 40 dniach papryka będzie wymagała przesadzenia do większej doniczki 3 lub 5L, powinna wtedy wyglądać tak: papryka chili po 40 dniach

Jeżeli nasze papryka będzie za bardzo się wyciągało należy przestawić je w bardziej słoneczne miejsce, od czerwca może stać również na balkonie lub tarasie. Jeżeli potrzebujemy więcej podłoża można kupić gotowe mieszanki w naszym sklepie lub kupić ziemię uniwersalną (dostępna jest praktycznie wszędzie nawet w sklepach biedronka/lidl) natomiast będzie pozbawiona nawozu i perlitu który należy dokupić oddzielnie i zmieszać podłoże w pojemniku przed przesadzeniem.

Przesadzanie

Po przesadzeniu rokita zacznie kwitnąć i pojawią się białe dzwoneczki w środku których będą się pojawiać papryczki rokita na początku w kolorze zielonym. papryka habanero po przesadzeniu

Przesadzenie papryki jest łatwe z uwagi na perlit i keramzyt na spodzie doniczki podłoże powinno być zwarte i po przechyleniu wypaść bezpośrednio na rękę, korzenie będą utrzymywać podłoże. chili przesadzenie

Naszą paprykę wkładamy do większej doniczki (w naszym przykładzie jest to 3L) i zasypujemy dodatkowym podłożem, które kupiliśmy lub znajdującego się w naszym zestawie do przesadzenia. przesadzona papryka chili

Po przesadzeniu rokita umieszczamy w półcieniu i nie podlewamy przez 2 dni, w tym czasie mogą opadać liście i rokita może zacząć gubić kwiaty natomiast jest to naturalny proces szoku który rokita przechodzi po przesadzeniu.

Podlewanie

Na samym początku zanim nasiona papryki wykiełkują najlepiej spryskiwać podłoże spryskiwaczem, po wykiełkowaniu należy już podlewać normalnie z pojemnika (spryskiwanie mogło by uszkodzić młode sadzonki) podłoże powinno być wilgotne natomiast nie może być przelane. Niestety nie ma tutaj recepty jeżeli chodzi o ilość wody ponieważ w zależności od miejsca i regionu może być lato bardziej upalne i mniej co znacząco zwiększy lub zmniejszy zapotrzebowanie na wodę naszej papryki. Jeżeli nie jest zbyt gorąco ok 50-60ml wody powinno wystarczyć dla 13cm doniczki w której znajduje się od 0,8 do 1L podłoża.  

Światło i temperatura

Temperatura najlepiej powyżej 25 °C papryka lubi wysoką temperaturę i słoneczne miejsce najlepiej parapet, oprócz tradycyjnych metod możemy również używać lamp do hodowli przynajmniej 10w i oświetlać nasze papryki 7-8h dziennie.  

Nawożenie

W naszych zestawach znajduje się nawóz dla całego okresu dojrzewania papryki dlatego nie musimy się martwić o dodatkowy nawóz, oczywiście w sytuacji gdy wykiełkowało nam więcej papryki postanowiliśmy je przesadzić do innych doniczek musimy dokupić pałeczki nawozowe.  

Końcowy efekt papryka rokita