Papryka słodka poupila

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Dostępne zestawy:

Sadzenie – papryki poupila

Przed rozpoczęciem sadzenia swojej papryki należy najpierw namoczyć w wodzie nasiona w małej miseczce przez 24h. Gdy namoczymy już nasiona przez odpowiedni czas, przechodzimy do właściwego sadzenia rośliny. Wsypujemy keramzyt na spód doniczki następnie ziemię mieszamy z hydrożelem. Całość wsypujemy do doniczki i na końcu ugniatamy lekko podłoże, zwilżamy tak by gleba była lekko wilgotna. Robimy mały otwór palcem ok. 0,5 -1 cm głębokości, następnie robimy pozostałe pięć otworów na wszystkie nasiona, wkładamy nasiona i lekko zasypujemy dociskając podłoże. Podłoże przed sadzeniem najlepiej wysuszyć w pojemniku przez 24h, zanim przejdziemy do prawidłowego sadzenia.

Uprawa

Uprawę papryki w warunkach domowych najlepiej rozpocząć na przełomie lutego i marca, najpóźniej pod koniec maja (jeżeli liczymy na plony w tym samym roku), jeżeli zasadzimy paprykę później, pierwsze papryczki zbierzemy dopiero w następnym roku. Oczywiście papryka będzie rosło, natomiast w październiku zacznie już przechodzić w stan wegetacji i zatrzyma się w rozwoju aż do lutego następnego roku.

Moc i papryczki

Papryki słodka poupila, papryki są głównie ozdobne ze względu na karłowy krzak i owoce rosnące w górę, natomiast jeżeli chcemy ,aby powędrowały na nasz talerz nie ma problemu możemy je również zjeść.

Kiełkowanie

Papryka kiełkuje od 6 do 30 dni, temperatura i ilość słońca mają tutaj kluczowe znacznie, ostrzejsze odmiany zazwyczaj również kiełkują trochę dłużej.

Zapylanie papryki słodka poupila

Paprykę uprawianą w warunkach domowych musimy zapylać, możemy to robić bezpośrednio za pomocną palca “smyrgając kwiaty”  każdy na naszej papryce lub używając pałeczki do uszu/pędzelka.

Przesadzanie

Tej odmiany papryki nie trzeba przesadzać, wystarczy nam doniczka z zestawu.

Podlewanie

Na samym początku zanim nasiona papryki wykiełkują najlepiej spryskiwać podłoże spryskiwaczem, po wykiełkowaniu należy już podlewać normalnie z pojemnika (spryskiwanie mogło by uszkodzić młode sadzonki) podłoże powinno być wilgotne natomiast nie może być przelane. Niestety nie ma tutaj recepty jeżeli chodzi o ilość wody ponieważ w zależności od miejsca i regionu może być lato bardziej upalne i mniej co znacząco zwiększy lub zmniejszy zapotrzebowanie na wodę naszej papryki. Jeżeli nie jest zbyt gorąco ok 50-60ml wody powinno wystarczyć dla 13cm doniczki w której znajduje się od 0,8 do 1L podłoża.  

Światło i temperatura

Temperatura najlepiej powyżej 25 °C papryka lubi wysoką temperaturę i słoneczne miejsce najlepiej parapet, oprócz tradycyjnych metod możemy również używać lamp do hodowli.

Papryki potrzebują bardzo dużo światła jeżeli umieścimy zbyt dużo papryk na parapecie, możemy doprowadzić do sytuacji w której papryka będzie się wykrzywiała by dostać światło, co doprowadzi do nie estetycznego wyglądu i mniejszych plonów:

Bardzo duże braki słońca w uprawie spowodują mocne wyciąganie się sadzonek, w późniejszym okresie nie będą, w stanie się rozwijać bez wsporników bambusowych.

Nawożenie

W naszych zestawach znajduje się nawóz dla całego okresu dojrzewania papryki dlatego nie musimy się martwić o dodatkowy nawóz, oczywiście w sytuacji gdy wykiełkowało nam więcej papryki postanowiliśmy je przesadzić do innych doniczek musimy dokupić pałeczki nawozowe.  

Uprawa pod lampami

Ogólnodostępne na rynku są trzy typy oświetlenie Lampki na klips (przypominające lampki do czytania ) 10 – 20 W, moduły led plastikowe do 1000 i modulary (metalowe z wiatrakiem) i wymienną soczewką (wzrost, uniwersalna, kwitnienie)

Lampki led na klips (10-20W) są niestety za słabe dla papryk, mogą jedynie przydać się w początkowej fazie kiełkowania. 

Cena od 50 do 90 zł

Moduły led (45W) mocniejsza wersja, natomiast lampy są zbyt słabe do uprawy papryki, jak w przypadku lampek na klips, nadają się idealnie do kiełkowania. Główne zalety do wiesza powierzchnia oświetlenia.

Cena od :130 – 250 zł

 

Modular z wymienną soczewką (uniwersalna, na wzrost i kwitnienie) sam modular wykonany jest z metalu, posiada wbudowany wentylator. Solidna konstrukcja z bardzo mocnym światłem idealnie nadaje się do uprawy papryki, niestety sporym minusem dla większości będzie cena.

Modular: 500 – 550 zł

Soczewka: 270zł każda (na start proponuje kupić tylko uniwersalną)

 

Dla lepszego efektu w uprawie pod lampami ścianę przykrywamy folią aluminiową lub materiałem “Mylar diamond” stosowanym w growboxach do odbijania światła.

Oczywiście jeżeli mamy możliwość uprawy bezpośrednio na słońcu w domu jest to najlepsza opcja z której my również korzystamy:

Szkodniki atakujące papryki:

Ziemiórki najczęściej przynosimy je z kwiatami zakupionymi w dyskoncie lub kwiaciarni lub uprawiając paprykę na balkonie/tarasie wyglądają jak małe muszki owocówki, w postaci dorosłej nie zagrażają roślinie natomiast larwy zjadają korzenie papryki.

Zwalczamy za pomocą żółtych tablic na szkodniki.

Mszyce a dokładnie biało-zielone larwy które żerują na kwiatach papryki i liściach, mszyce łatwo złapać przy przesadzaniu używając ogrodowej ziemi lub jeżeli przebywają z roślinami której są zarażone. Niestety jest to plaga która szybko przenosi sie na kolejne rośliny.

Zwalczamy za pomocą rozcieńczonego mydła w płynie z wodą, najlepiej przemyć liście. Jeżeli mamy tylko pojedyncze mszyce na liściach wystarczy je zadusić w palcach a roślinę odstawić na kwarantanne z dala od innych i monitorować czy mszyce się dalej pojawiają.

Wygląd liści zaatakowanych przez mszyce:

Końcowy efekt poupila