Pomidory vilma karłowy

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – pomidory vilma czerwone karłowe

Podłoże przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej. Na spód doniczki wsypujemy keramzyt, następnie mieszamy podłoże z hydrożelem (jest on opcjonalny) i przysypujemy keramzyt. Lekko dociskamy podłoże i robimy otwory na nasiona 0,5 – 0,8cm w równych odstępach. Uwaga: nasiona moczymy 24h w letniej wodzie

Uprawa

Uprawę pomidorów w warunkach domowych najlepiej rozpocząć na przełomie lutego i marca, najpóźniej pod koniec maja (jeżeli liczymy na plony w tym samym roku), jeżeli zasadzimy pomidory później, pierwsze pomidorki zbierzemy dopiero w następnym roku. Oczywiście pomidory będą rosły, natomiast w październiku zacznie już przechodzić w stan wegetacji i zatrzyma się w rozwoju aż do lutego następnego roku.

Vilma jest pomidorem karłowy osiąga wysokość do 55cm

Kiełkowanie

Pomidory kiełkują od 6 do 20 dni od zasadzenia.

 

W przykładzie poniżej vilma zaczęła kiełkować po 7 dniach od zasadzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Owoce osiągają ok. 2 – 2,5cm średnicy

Podłoże

Z uwagi na brak otworów na spodzie doniczki podlewamy maksymalnie 40 ml wody, najpierw używając zraszacza (np: do prania) a następnie gdy nasza roślina wykiełkuje, podlewamy bezpośrednio pod sadzonkami tak, by ich nie uszkodzić. Przelanie doniczki spowoduje przegnicie nasion i z wszystkich nasion nie wykiełkuje nam żadne. Jeżeli kupiliśmy wersje z otworami na spodzie doniczki i podstawką możemy podlewać roślinę bardziej (60-70ml) lub w późniejszym okresie bezpośrednio na podstawkę. Wyjątkiem są bardzo upalne dni, w takim przypadku możemy podlewać roślinę częściej, gdy widzimy, że podłoże zaczyna być suche.

Przesadzanie

Przesadzenie pomidorów jest łatwe z uwagi na perlit i keramzyt na spodzie doniczki podłoże powinno być zwarte i po przechyleniu wypaść bezpośrednio na rękę, korzenie będą utrzymywać podłoże. 

Nasze pomidory wkładamy do większej doniczki (np: 3L) i zasypujemy dodatkowym podłożem, które kupiliśmy lub znajdującego się w naszym zestawie do przesadzenia. 

Po przesadzeniu pomidory umieszczamy w półcieniu i nie podlewamy przez 2 dni, w tym czasie mogą opadać liście i pomidory mogą zacząć gubić kwiaty natomiast jest to naturalny proces szoku który pomidor przechodzi po przesadzeniu.

Jeżeli przesadzimy pomidory do bardzo dużych doniczek np: 20-30 L należy pamiętać ,że rozrosną się odpowiednio do tej przestrzeni. Więc najlepiej je od razu przenieść na taras/balkon

Światło i temperatura

Temperatura najlepiej powyżej 23-25°C pomidory lubi wysoką temperaturę i słoneczne miejsce najlepiej parapet, oprócz tradycyjnych metod możemy również używać lamp do hodowli przynajmniej 10w i oświetlać nasze pomidorów 4h dziennie.  

Nawożenie

W naszych zestawach znajduje się nawóz dla całego okresu dojrzewania pomidorów dlatego nie musimy się martwić o dodatkowy nawóz, oczywiście w sytuacji gdy wykiełkowało nam więcej pomidorów postanowiliśmy je przesadzić do innych doniczek musimy dokupić pałeczki nawozowe.  

Końcowy efekt pomidory vilma karłowate czerwone