Mydełka cukier i cynamon

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Zestaw do robienia mydełek – cukier brązowy i cynamon

Czas wykonania: 5-8 minut

Jeżeli mydełko ma być wykonane przez dziecko poniżej 14 lat, wymagana jest nadzór osoby dorosłej z uwagi na roztapianie bazy mydlanej i możliwość oparzenia.

 

Zestaw do robienia mydełek cukier brązowy i cynamon z bazą mydlaną: mydło afrykańskie

Przygotowanie

Zestaw zawiera bazę mydlaną, dwa pojemniczki, drewnianą podstawkę, sznurek jutowy oraz dwa dodatki . Zanim zaczniesz przeczytaj całą instrukcję do końca. Postaraj się robić całość sprawnie, tak aby baza mydlana nie zdążyła zgęstnieć. Ustawiamy na stole obok siebie dwa pojemniczki, można postawić je na kartce papieru aby uniknąć zabrudzeń. Do jednego z pojemniczków wrzucamy pierwszy dodatek, a do drugiego następny dodatek.

 

Proces

Zrobienie mydełek wymaga roztopienia bazy mydlanej. Można zrobić to na dwa sposoby: w kuchence mikrofalowej lub w kąpieli wodnej. Jeśli mamy mikrofalę – wkładamy kostki bazy mydlanej do naczynia odpowiedniego dla użytku w mikrofali (np. kubek, szklana lub ceramiczna miseczka). Ustawiamy moc na około 800 W i podgrzewamy przez 30 s i później delikatnie mieszamy. Uwaga naczynie może być gorące. Powtarzamy 30 sekundowe podgrzewanie i mieszanie aż wszystkie kostki się roztopią i będą stanowić gładką ciecz. Drugi sposób roztopienia bazy – kąpiel wodna. Nieduże naczynie (garnek lub metalowa miseczka) z kostkami bazy mydlanej wkładamy do większego naczynia ze wrzącą wodą, tak aby naczynie nie dotykało dna. Poziom wrzątku powinien sięgać około 1/2 − 3/4 wysokości zanurzonego naczynia. Woda powinna cały czas delikatnie wrzeć.

Czekamy aż całość się roztopi i na koniec delikatnie mieszamy. Wyjmujemy górne naczynie. Uważaj naczynie jest gorące i ma pod spodem krople wody, które warto wytrzeć ręcznikiem, aby nie trafiły później do mydełek.

Formowanie

Wylewaj roztopioną bazę do jednego z pojemniczków zostawiając kilka milimetrów. Resztę roztopionej bazy wylej do drugiego pojemniczka. Delikatnie wymieszaj na przykład łyżeczką (cały czas używaj tej samej łyżeczki).Jeśli chcemy później zawiesić mydełko pod prysznicem – zawiązujemy sznurek jutowy i zanurzamy jego część w pojemniczku od razu po wylaniu bazy. Bąbelki na powierzchni można “przekłuć” wykałaczką albo spryskać raz środkiem dezynfekującym do rąk na bazie alkoholu.

Jeżeli baza zaczęła bardzo gęstnieć przed wylaniem do pojemniczka można ponownie delikatnie podgrzać naczynie w taki sam sposób jak przedtem. Dwa pojemniczki zawarte w zestawie nie nadają się do użytku w mikrofali. Zostaw mydełka do wystygnięcia na kilka godzin. Po tym jak mydełka całkowicie zastygły wyciśnij mydełka z foremek. Nierówności można ściąć nożem. Mydełka kładziemy na podstawkę i cieszymy się własnym dziełem! Resztki bazy mydlanej najłatwiej można usunąć po całkowitym zastygnięciu, można wtedy je zeskrobać i nawet użyć do mycia się z gąbką. Pamiętaj, że warto zrobić test uczuleniowy stosując mydełko na małym kawałku skóry wewnętrznej strony przedramienia.

Uwaga! dzieci do lat 14 muszą robić mydełka pod opieką dorosłej osoby. Żaden składnik w zestawie nie nadaje się do spożycia

Efekt końcowy: