Żywe kamienie

Wojciech Nowak

O uprawie domowej

Sadzenie – Żywe kamienie

Czas kiełkowania: 40 – 60 dni

Podłoże przesypujemy do otwartego pojemnika i odstawiamy na 24h, by wyschło i ogrzało się do temperatury pokojowej.

Uwaga: nasiona są bardzo małe (jak piasek) najlepiej przesypać je na białą kartę i dopiero sadzić.

Doniczka 13cm standard / bazaltowa

 

Na spód doniczki wsypujemy keramzyt, następnie wsypujemy podłoże i przysypujemy keramzyt. Lekko dociskamy podłoże i robimy otwory na nasiona 0,3 – 0,5 cm w równych odstępach.

Podlewanie

Żywe kamienie są sukulentami które magazynują wodę wewnątrz siebie (pęczniejąc) podlewamy je rzadko co 5 dni, w okresie późnej jesieni i zimy co 10 dni. Natomiast podlewamy je bardzo mocno, 70-80 ml wody na 1L podłoża.

Sadzenie

Robimy otwory na nasionka na głębokość maksymalnie 0,5 cm, zrobienie głębszych otworów może doprowadzić do dłuższego kiełkowania lub nawet całkowitego braku kiełkowania. Doniczkę przykrywamy folią przeźroczystą z dziurkami i odsłaniamy na 3h dziennie, nasiona będą kiełkować najlepiej w temperaturze 26 – 27 °C.

Przykrycie folią sadzonki spowoduje utrzymanie wilgotności podłoża, dzięki czemu ułatwimy kiełkowanie naszej roślinie.

Kiełkowanie  

Nasiona nie kiełkują w 100%, ilość nasion dołączona w opakowaniu ma zapewnić wykiełkowanie kilku sadzonek . Słabsze kiełkowanie jest wynikiem zazwyczaj, zbyt małej temperatury podłoża (nie otoczenia) może to być spowodowane trzymaniem rośliny przy otwartym/nieszczelnym oknie lub w chłodniejszych miejscach naszego mieszkania.

Nawożenie


W zestawie znajduje się nawóz na cały rok, pierwszą pałeczkę nawozową wbijamy po 40 dniach od pierwszego kiełkowania z dala od sadzonek, najlepiej na obrzeżach doniczki.

Nasiona

Nasiona wyglądają w większości jak piasek, najlepiej rozsypać je na białej kartce i sadzić przesuwając wykałaczką bezpośrednio z kartki do doniczki.

Żywe kamienie również wyglądają świetnie w małych doniczkach (4 cm na zdjęciu poniżej)

Efekt końcowy żywe kamienie